Як і де видобувають азбест

Азбест — це загальна назва декількох видів волокнистих вогнетривких мінералів, застосовуваних при виготовленні різних промислових виробів. Без різних зв'язуючих добавок ці мінерали не використовуються, але містять їх матеріали поширені у всьому світі. Вони входять до складу азбестоцементних будівельних сумішей, вогнестійких тканин, всім відомого шиферу, азбоцементних труб і багатьох інших виробів.

труби з азбесту

Найбільші родовища і місця обробки азбесту розташовані в Росії. Другі за величиною запаси знаходяться в Канаді. Великі поклади є в Зімбабве, ПАР (видобуток заборонена), Китаї та Казахстані.

Виділяється два типи азбесту: хризотил-азбест (серпентин) та амфібол-азбест. Дані види відрізняються температурою плавлення і формою волокон. Хризотил, на частку якого припадає 95% виробництва, утворює скручену або вигнуту форму. Волокна амфібол мають пряму, иглообразную форму і з-за відсутності пластичності руйнуються на частки, небезпечні при вдиханні. Однак амфібол більш вогнетривкий.

Волокна азбесту виділяють шляхом механічної обробки з азбестових руд, якість яких визначається кількістю міститься в них азбесту. Найчастіше ці гірські породи, що видобуваються в кар'єрах відкритим способом.

видобуток азбесту в кар'єрі Росії

Подальше відділення азбесту від побічних продуктів, проходить у кілька етапів. На першому етапі відбувається дроблення руди. На другому – сушка волокон, і їх остаточна класифікація – на третьому. Потім готовий азбест розподіляється по упаковкам і доставляється на заводи з виробництва азбестовмісних продуктів. Дана технологія дозволяє максимально зберігати фізичні та хімічні властивості мінералу.

З відходів матеріалу виробляються різні будівельні суміші. Серед них – щебенева суміш, що покриває залізничні колії. Все це робить обробку азбесту практично безвідходної.
Азбест є канцерогенним матеріалом, тому при його видобутку і виробництві дотримуються жорсткі вимоги безпеки. Цехи заводів мають спеціальні системи вентиляції, процеси упакування і навантаження продукту механізуються, а робітники зобов'язані носити спецодяг і респіратори. Регулярно проводяться медогляди.

В Євросоюзі і ряді країн Північної Америки азбест повністю заборонений через його канцерогенних властивостей. Дійсно, видобуток і обробка деяких видів амфібол може бути небезпечна для здоров'я робітників і споживачів. Однак, хризотил-азбест при дотриманні елементарних гігієнічних норм на виробництві небезпеки для здоров'я не представляє і успішно використовується в 65 країнах світу, де проживає близько двох третин населення Землі.