Що таке азбест і для чого він потрібен

Це не звичайна, стандартна стаття в якій ви дізнаєтеся купу непотрібних технічних і забивающих мозок термінів про азбест. Немає все це ви можете прочитати де-небудь у вікіпедії або на сайті геолого-хіміко-фізиків, де такими статтями і місце. Це скоріше тематичний підсумок, коротка, роз'яснювальна вступна і висновок. Загалом якщо потрібно без особливих "заморочок" розібратися що таке азбест і з чим його "їдять", тоді прошу "велкам".

Ну так що ж все-таки цей азбест?!

Просто кажучи азбест — це мінерал, який не має певної симетрії форм, зростається у вигляді тонких волокон, не має однотонного забарвлення (переважають сірі кольори). Про існування азбесту людини відомо з давніх часів, ще до нашої ери побутували легенди, що це шерсть саламандри яка живе у вогні, крім того з азбесту робили скатертини і серветки, а також одяг та інші побутові речі, однак широке застосування у виробництві припадає на кінець 19—го століття. Основними властивостями азбесту є: висока міцність на розрив, теплостійкість, низька теплопровідність, електроізоляційні якості і нарешті хімічна стійкість. Важливо відзначити, що азбест канцероген першого ступеня (перший ступінь є найбільш шкідливою для людини), але щодо цього питання існує досить багато протиріч і нюансів, в яких ми розберемося в наступних статтях.

Які види азбесту бувають і де використовують цей мінерал?

хризотил-азбестамфиболвый азбест

В основному класифікують азбест двома видами, амфіболовий і хризотил-азбест. Не заглиблюючись у подробиці фізико-хімічних характеристик можна сказати, що амфіболовий азбест шкідливий з-за крихкості иглоподобных волокон і заборонений до використання в країнах Євросоюзу, має гірші показники в експлуатації чим хризотил-азбест, відповідно набагато рідше застосовується у виробництві. Хризотил-азбест навпаки формує волокна у формі трубочок, а не голок що надає високу міцність на розрив, добре розкладається в кислотах, цей вид азбесту широко застосовується у виробництві і промисловості.

Найбільше в світі хризотилу виробляє Росія, Китай і Бразилія, але мінерал широко поширений по всьому світу і його запаси великі. В основному використовується хризотил-азбест у будівництві (труби, покрівельні матеріали фасадні плити та інше), в автопромисловості, паперової промисловості (тканини, картон, брезент), в гумово-пластмасовій промисловості.

Підсумок

Ось мабуть і все що потрібно знати про азбесту пересічному споживачеві, як кажуть, нікуди нам від азбесту не подітися" він усюди ми просто цього не помічаємо, радує одне — в посивіння час світове співтовариство і агентство по вивченню раку пильно спостерігають за виробництвом і використанням азбесту, але тільки мабуть не в пост радянських країнах, де як ми всі знаємо панує без межа.