Шкідливий азбест?

До цього часу вироби з азбесту були найбільш затребуваними при будівництві і в промисловому виробництві на території нашої країни. Видобуток мінералів цієї групи, до якої відноситься 14 різновидів, та їх переробка почалися більш 100 років тому. Основним плюсом використання азбесту є його невисока вартість і нескладний технологічний процес виробництва. Всім відомий шифер, труби, цегла, стінові панелі, утеплювачі і багато іншого володіють міцністю сталі, довговічні, мають високі теплові, вогнестійкі та електроізоляційні показники. Тим не менш, з кінця минулого століття від використання азбестових матеріалів поступово почали відмовлятися, оскільки з'явилися відомості про шкідливий вплив мінералів на здоров'я людини.

небезпечний азбест для здоров'я людини чи ні

Найменш небезпечним визнаний хризолітовий азбест, який продовжують добувати і переробляти в промислових масштабах. На сучасному обладнанні, при дотриманні правил техніки безпеки і гранично допустимих норм (ГДК) виробництво не становить загрозу для здоров'я працівників. Основної шкоди організму завдає азбестовий пил і мікрочастинки волокон. На видобувних та переробних підприємствах, що дотримуються нормативи, за останні 20 років не зафіксовано жодного випадку захворювань, пов'язаних з професійною діяльністю.

При експлуатації азбестовмісних конструкцій волокна самостійно не виділяються, статися це може лише у випадку пошкодження або деформації. Якщо ж вироби виробляються з азбестоцементної суміші або на них наноситься багатошарове покриття, то таке використання практично нешкідливий. Вироблені зараз матеріали з білого азбесту (хризоліту) і цементу містять змінені за складом волокна, які при розпилі або свердлінні незначно потрапляють у повітря. Крім того, всі вироби, які потрапляють у торгівлю, повинні мати санітарний сертифікат. Існують деякі обмеження по застосуванню: не рекомендується використовувати азбест у пристрої вентиляції, а при внутрішній обробці приміщень слід покривати додатковим захисним шаром і не застосовувати в приміщеннях з підвищеною вологістю або частої вологим прибиранням.

дотримання техніки безпеки при контакті з азбестом щоб не завдати шкоди здоров'ю

Для людей, які проживають у будинках, побудованих з використанням хризолитового азбесту, ризик зведений практично до нуля. Не зайве нагадати, що азбест займає лише 119 позицію в таблиці 260 шкідливих для людини речовин, і створення негативної думки про нього значну роль відіграють інтереси виробників інших матеріалів. Повністю замінити технологічні переваги азбестовмісних виробів іншим будівельним матеріалом досі не вдалося, тому вони продовжують використовуватися повсюдно.